Jumat, 22 April 2016

Mało co tak nie zaznaczy projektu trawnika lub kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące domy a także ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Gdy pragniemy ażeby nasze roślinne ogrodzenie było niesłychanie rosłe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego albo klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie bardzo utrudnione.

Nic mocno nie zaznaczy projektu trawy czy tez kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty czasami nie chcą dobrze rosnąc w określonych grządkach, niskie krzewy potrafią utrzymać zielone zaplecze w ryzach względnie zastawią gołe place gleby. Porządnie ukształtowany miniaturowy żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie czy tez duże zielone ploty wolno otrzymać z drzew iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy często są dużo droższe aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta a także należny go redukować, wszak jego wariacje Cis wolno zostawić bez pomocy.Będzie szybko dojrzewał a wstrzyma filarowy kształt.

Gdyby wasz zakamarek jest nader zacieniony, wskazane jest aby zielony ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja metamorfozie o złotawych albo wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu dosadnego w słońcu, tymczasem nawet w śladzie liście ostają wcale jasne, niemal oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar